Android telefonlarda fabrika ayarları açığı

2015-05-26T12:57:00+00:00 Ana Sayfa Teknoloji Haberleri    admin   26 Mayıs, 2015   6 views  

Android telefonunuzda tüm içeriklerinizi silip fabrika ayarlarına döndürdünüz ve tüm içeriklerinizi sildiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. University of Camridge’nin yaptığı araştırmaya göre fabrika ayarlarına dön işleviyle telefonunuzda ki verilerin tamamının silinmdiğini açıkladı.

University of Cambridge’in araştırmasına göre android cihazlarda fabrika ayarlarına dön işleviyle silindiğini düşündüğünüz verilerin , şifrelenmiş dahi olsa  cihazınızda ki Google Oturum Açma anahtarlarının verilerinin %80 ‘ninin kurtarılma olasılı olduğunu raporladı. Açığın kaynağına gelecek olursak ; androidden ve bazı üreticilerin cihaza gerekli sürücüleri ilave etmemiş olmasından kaynaklanıyor.

Android 2.3x ve 4.3 sürümleri arasında yapılan testlerde bu sonuca ulaşan University of Cambridge, Android 5 için testler gerçekleşmediği için bir açıklama yapmadı.

3 yıl önce yapılan bir araştırmada da eski cihazlarda veya üreticilerin sunduğu sıfırlama işlevlerinde güvenlik sorunlarının doğabileceği ortaya konmuştu.