Androidin en yenisi Android M Tanıtılan Özellikleri

2015-05-30T11:26:00+00:00 Ana Sayfa Mobil    admin   30 Mayıs, 2015   14 views  
Google’ın I/O 2015 etkinliğinde yeni Android Sürümü M ‘i resmen tanıttı. Son sürüm olan Lolipop’un global olarak kullanma oranı %10 ‘u daha yeni geçmişken Android M ile karşımıza çıktı. Android M ‘de bizleri neler bekliyor?
Android M Kolay Paylaşım
Android M Eylül ayında kullanıcıları sunulacak olup şuan için geliştirme aşamasında olduğunu da belirtelim. Android M için kesin olarak bi sürüm ismi belirlenmemiş olup Eylül ayında tam sürüm olarak sunulduğunda kesin olarak belli olacağa benziyor. Android M’i ilk olarak Google Nexus cihazlarda yılın üçüncü çeğreği bitmeden yerini alacak, daha sonra diğer Android tablet ve Akıllı
telefonlarda görebileceksiniz.
Android M sürümünün tanıtılan versiyonu kullanıcılara sunulup, geliştirme sürecinde ki hataları giderilmesi sağlanacak. Bu sürümde daha çok kullanıcı rahatlığı ve performans iyileştirme üzerinde geliştirmeler sağlandığı belirtildi. Daha önceki sürümlerde ortaya çıkan uygulama izin sorununa ilişkin bu sürümde önemli bir yenilik getirildi. Bu yeniliğe göre uygulamaların izinleri tek tek seçilebilinecek yani uygulamayı kullanırken gerek duyduğu mikrofona veya kamerayı kullanmak için sizden izin isteyebilecek…

Android Pay

Android M Kolay metin seçimi M
Apple Pay benzeri ödeme sistemi olan Android Pay ile NFC destekli cihazlarla 700 binin üzerinde ki mağazada alışveriş yapılabilinecek. Ayrıca Android M ile parmak izi tarayıcıları için doğal destek sağlamakta, yeni parmak izi tarayıcıları ile Google Play’den uygulama indirebilecek veya internetten alışveriş yapabileceksiniz.  Android Pay’ın da geldiğini düşünecek olursak bu özellik ile Google’ın mobil ödeme’ye büyük ağırlık verdiğini söylemek mümkün.
USB Type C girişini destekleyecek  olan Android M’de pil ömrünün 2 kata yakın iyileşeceği ve uygulamalar arası geçiş özelliği ekleneceği de duyuruldu. Bununla beraber Chorme ‘a özelleştirilebilir sekmeler özelliğinin de geldiğini belirtelim.