Çipli Yeni Kimlik Kartı

2017-09-20T14:20:17+00:00 Ana Sayfa Dijital & İnceleme    admin   20 Eylül, 2017   117 views  

2016 yılında çıkarılan yeni düzenleme ile birlikte çipli kimlik kartlarına geçiş olacağı belirtilmişti. 2 Ocak 2017 tarihi itibari ile de yeni kimlik kartı dağıtılmaya başlanmıştır. Yeni kimlik almak için öncesinden randevu almanız gerekmektedir. Bunun için isterseniz internet üzerinden randevu alabilirsiniz isterseniz de Alo 199 nolu danışma hattını arayabilirsiniz. Randevu alarak giderseniz, işlerinizi daha kısa bir süre içerisinde halledebilirsiniz. Yeni kimlik kartı için illa randevu almanız gerekmez; ancak nüfus müdürlükleri çok kalabalık olacağı için öncesinde randevu almanız işinizi kolaylaştıracaktır. İnternet sayfası üzerinden ‘Randevu Al’ butonunu tıklayarak ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz. Şunu bilmelisiniz ki, herkes adına randevu alamazsınız. Kendiniz, eşiniz, çocuklarınız, kardeşiniz, anne ve babanız adına randevu alabilirsiniz. Bunları bilmenizde fayda vardır. Nüfus müdürlüğü konusunda serbestsiniz, istediğinizi seçebilirsiniz. Teslimat bilgilerini eksiksiz bir şekilde sisteme girmeniz gerekmektedir. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra yeni kimlik kartlarınız adresinize gönderilecektir.

Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar?

Yeni kimlik kartı için başvuru işlemleriniz tamamlandı; ancak hemen kartınızı alacağınızı düşünmeyin. Bu işlemler biraz uzun sürebilir. Çünkü bu işlemler Ankara’da yapılmaktadır. Siz başvuru yaptıktan sonra tüm belgeleriniz Ankara’ya gönderilmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra kimlik kartları posta yolu ile gönderilmektedir. Nüfus müdürlüğü seçme konusunda istediğinizi seçmekte özgürsünüz. Ancak diyelim ki seçtiğiniz müdürlükte çok sıra var, o zaman istediğiniz başka bir ilçeden randevu alabilirsiniz. Yeni kimlikler hemen elinize ulaşmaz. Yaklaşık olarak 1 ay gibi bir süreyi bulabilir. Çünkü gerekli evraklarınız tamamlandıktan sonra tüm bilgileriniz Ankara’ya gönderilmektedir. Bu neden ile bu işlemler biraz uzun sürmektedir. Adres verirken kolay ve güncel bir adres vermeye özen gösterin. Kartınız size Ptt yolu ile gönderilecektir. Kartınızı alacak kişinin kim olduğunu başvuru sırasında belirtmeniz gerekir. Çünkü kimliğinizi belirttiğiniz kişi harici kimse alamayacaktır. Bu önemli bir bilgidir. Kimlik basım işlemleri de 15 gün içerisinde yapılmaktadır. Ptt üzerinden gönderilme işlemleri de yaklaşık olarak 15 günü bulacaktır. Yeni kimliğinizi sizden başkası da alabilir; ancak bunu başvuru sırasında belirtmeniz gerekir. Aksi takdirde işlemleriniz yarıda kalır.

Yeni Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Yeni düzenleme ile vatandaşlar artık çipli kimlik kartını çıkarmak için başvuru yapıyor. Başvuru için bazı belgeler istenmektedir. Bunlar; son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı, sizden istenen belgeler arasındadır. Zamanında alınmayan kimlik kartları imha edilmektedir. Bu sebep ile biraz daha özverili olmakta fayda vardır. Randevu aldığınız tarihte önemli bir işiniz çıkabilir. Sisteme girerek T.C numaranız ile birlikte randevu tarihinizi daha ileri bir tarihe alabilirsiniz. Yeni kimlik kartı için değişim süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. İlk olarak 2017 yılında başlayan bu uygulama 3 yıl daha sürecektir. Siz de istediğiniz zaman yeni çipli kartınızı çıkarabilirsiniz. Çipli kimlik için başvuru yaptığınızda, yeni kimliğiniz hemen elinize ulaşmayacaktır. Bu süre biraz uzayabilir. Bu zaman dilimi için nüfus müdürlüğünden geçici bir kimlik isteyebilirsiniz. Böylelik ile sizler de işinizi daha kolay halletmiş olursunuz. Kimliğiniz olmadan hiçbir işinizi halledemezsiniz, bu neden ile geçici kimlik şarttır.

Yeni Kimlikler Kaç Para?

Yeni kimlik kartı için ücretler, diğer kimlik kartlarını yenileme ücretine göre biraz fazladır. Yeni kimlik almak için ücretinizi Nüfus Müdürlükleri’nde yer alan veznelere ödemeniz gerekmektedir. Yeni kimlik kartı ile artık hem kurumlar hem de vatandaşlar zaman bakımından tasarruf edecekler. Yeni kimliklerde vatandaşın tüm bilgileri kimliğinde yer alacaktır. Üstelik güvenlik konusunda da vatandaşların içi rahat olsun. Bu yeni çipli kimlik kartları hiçbir şekilde kopya edilemeyecektir ya da sahtesi çıkarılamayacaktır. Çünkü bilgiler kişiye özel olacaktır. Yeni kimlik çıkarmak istediğinizde, ilk olarak yapmanız gereken randevu almak olacaktır. Aksi takdirde çok sıra beklemek zorunda kalacaksınız. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için tedbirli olmakta yarar vardır. Yeni kimlik kartları ile artık kolaylık geliyor. Vatandaşlar, e-devlet uygulamalarını kurumlara gitmeye hiç gerek duymadan rahatlık ile gerçekleştirebileceklerdir. Yeni kimlikler, kredi kartı büyüklüğünde üretilmiştir. Yeni kartın çipinde, İçişleri Bakanlığı’nda bulunan bazı bilgiler yer alacaktır. Çiplerde bulunan bilgiler saklı tutulacaktır, son derece güvenlik önlemleri alınmıştır. Yeni kimlik kartı ile artık pasaporta ihtiyacınız kalmayacaktır, rahatlık ile seyahat edebileceksiniz.

Yeni Kimlikler Nasıl Olacak?

Yeni kimlik kartı tek renk olacak. Bunun yanı sıra çipli olacak. Kişiye ait tüm bilgiler çipte yer alacak. Bu bilgilere herkes ulaşamayacak. Yeni düzenleme ile 3 yıl içerisinde Türkiye’de tüm vatandaşların kimliklerini yenilemeleri gerekiyor. Çipli kimlik kartları uygulaması ilk olarak Kırıkkale’de başlanmıştır. Yeni kimliklerin kullanım süresi 10 yıl olacaktır. Eskiden uygulanan kadınlara pembe, erkeklere mavi renk kimlik uygulaması yerine, tek renk kimlik uygulaması gelmiştir. Vatandaşlar, kimlik kartlarını aynı zamanda pasaport olarak da kullanabileceklerdir. Bu da büyük anlamda kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Sizin kartınız başka birinin eline geçse dahi kullanamayacaktır, kartınız bloke olacaktır. Yeni kimlik kartı, hastane, okul, eczane, banka daha aklınıza gelebilecek birçok alanda kullanılabilecektir. Böylelik ile vatandaşa da büyük bir kolaylık sağlanmış olacaktır. Randevu yolu ile başvuru yapabilirsiniz. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra kimlik kartlarınızı alabilirsiniz. Bunun ile birlikte kartlarınızı alırken sizlere Pin kodu ile birlikte şifre verilecektir. Bu şifreyi kaybetmemeniz gerekmektedir.

Yeni Kimlikleri Kimler Alabilir?

Kimlik kartınız olmadan hiçbir işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Bu neden ile her zaman üzerinizde kimlik kartınızın bulunması gerekmektedir. Yeni kimlik kartı için isterseniz randevu alabilirsiniz isterseniz randevu almazsınız. Ancak randevu alırsanız, işlerinizi çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmiş olursunuz. Yeni kimliklerde istenilen belgelerin arasında biyometrik fotoğraf ayrı bir öneme sahiptir. Biyometrik fotoğraf, diğer vesikalık fotoğrafa göre çok farklıdır. Sadece yüzünüz gözükmektedir. Bayanlar için makyaj yasaktır. Kişinin kullandığı gözlük varsa, çıkarılması gerekir. Bu şekilde fotoğraf çekilmelidir.

Biyometrik fotoğrafın geçerlilik süresi 6 aydır. Kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıldır. Yeni doğan bebekler, evlenecek olan çiftler, kimliği kaybolan kişiler, yeni kimlik için başvuruda bulunabilirler. Yeni kimliklerde yer alan çiplerde vatandaşın tüm bilgilerine yer verilecektir. Her çipte 1 gb’lık yer olacaktır. Bu bilgileri herkes göremeyecektir. Yeni kimlik için verilen süre 3 yıldır. Tüm vatandaşlar bu süre zarfında kimliklerini yenilemeleri gerekmektedir. Yeni kimlik kartlarının bedeli ise 18 TL’dir. Bu ücreti vererek yeni kimlik talebinde bulunabilirsiniz. Bu yeni kimlik uygulaması ile kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi planlanmaktadır. Bu kartlar sayesinde vizesiz olarak da istediğiniz ülkeye uçabileceksiniz. Bunun yanı sıra okul, hastane, eczane vs gibi yerlerde sizlere kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Teknolojinin gelişmesi her alanda kendini göstermiştir.

Özellik ile yeni kartların çipli olması birçok güzelliği de beraberinde getirmektedir. Kişi hakkında tüm bilgilere çok kısa bir süre içerisinde ulaşılabilecektir. Güvenlik açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Sizin kartınız başkasının eline geçerse, o kişi kartınızı hiçbir şekilde kullanamayacaktır, kartınız bloke olacaktır. Bu uygulama ilk olarak Kırıkkale’de başlamıştır, zaman ile tüm illerde yaygınlaşacaktır. Sizler de zaman kaybetmeden bir an önce yeni kimlik için başvuruda bulunabilirsiniz.