Google Play Store’den Geliştiricilere Ceza

2017-05-21T23:41:45+00:00 Ana Sayfa Mobil    Kemal   21 Mayıs, 2017   11 views  

Google Play Store’de artık stabil kullanılmayan uygulamalara ceza uygulayacak. Google firması, Android kullanıcıların uygulamalardaki kullanım süresini, telefonlarına veya tabletlerine uygun olup olmadıklarına, yani güzel bir performans sergileyemediklerine göre değerlendirecek. Google‘ın bu şekilde ceza uygulamasındaki amacı, Play Store’de daha güzel uygulamaların yer almasını sağlamak. Mesela hız konusunda pek iyi olmayan uygulamalar Play Store’de yer alıyor. Hadi hız konusunu geçelim peki ya güvenilirlik, bizler Play Store’ye güvenip uygulamaları indiriyoruz ya virüslü ise son zamanlarda Play Store fazla denetim yapamıyor bir çok uygulamayı güvenip kuruyoruz virüs uyarısı veriyor. Son nedeni ise Play Store’de ki bütün uygulamaları daha kararlı çalıştırmayı sağlamak için yapıyor.

Uygulama geliştiricileri, bundan sonra yaptıkları uygulamaların istikrarlılığını, kullanım zamanlarını ve pil harcama sürelerini, istatistik şeklinde sunuyor ve derecelendiriyor. Google’ın bundan sonra uygulamaları inceleyeceği değerler genel olarak:

-Kaç kullanıcı da kaç kere çökme sayısı

-Uygulama içi hızlı kullanım

-Uygulamayı kullanırken kaç kere donduğu

-Uygulamanın, kullanıcının hareketlerine göre tepki vermesi

Bu maddeleri değerlendirerek en düşük %25’lik kısmın altında kalan uygulamayı tespit etmeyi hedefliyor. Bu %25’lik kısımdaki uygulamalar, Play Store’de alt sıralara düşecek. Kullanıcılara gösterilmeyecek.

Zaten şu sıralar yüzlerce uygulama, sahte, alt seviye kalite ve virüslü içerikli oluyor. Play Store’ye bu sebepten ötürü binlerce mesaj geliyor. Yani onlar da bunun farkındalar ve buna artık bir son vermek istiyorlar. Bize göre de çok güzel bir değişiklik oldu bu çünkü bu kalitesiz uygulamalar yüzünden bizim cihazlarımız zarar görüp etkileniyordu.


 
%d blogcu bunu beğendi: