GSS Nedir? GSS Borcu Nasıl Sorgulanır?

2017-09-22T18:47:15+00:00 Ana Sayfa Gündem    admin   22 Eylül, 2017   153 views  

Genel Sağlık Sigortası – GSS Nedir?

Vatandaşlarımızın sağlık güvencelerini teminat altına alma adına devlet eliyle Genel Sağlık Sigortası adı verilen kısa GSS olan bir uygulama 1 Ocak 2012 tarihinde mevcut hükümet tarafından yürürlüğe sokulmuştur. Bu sistemin amacı herhangi bir şekilde sağlık güvencesi dahi bulunmayan vatandaşlarımızın doğumlarından ölüm anına kadar tüm sağlık ihtiyaçlarına çözüm sunmaktır. GSS vatandaşlarımız için birçok avantajı beraberinde getirdiği gibi bu hizmetten faydalanmak isteyenler bakanlık tarafından belirtilen şartları sağlaması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası – GSS Kimleri Kapsar?

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayıp sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyenler için GSS büyük avantaj sunuyor. Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan araştırma neticesinde ülkemizde 4 milyonu aşkın kişinin GSS kapsamında olduğu tespit edilmiştir. Genel Sağlık Sigortasının kapsadığı vatandaşlarımız arasından; herhangi bir işte çalışmayan, sağlık hizmetlerine başkası üzerinden baktırılamayanlar ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayanları kapsamaktadır.

Genel Sağlık Sigortasına – GSS Nasıl Başvuru Yapılır?

İlk olarak 2012 yılında hizmete giren GSS’den faydalanmak için vatandaşlarımız gelir testi yaptırmakla sisteme dahil oluyorlardı. Bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine yapılan başvuruyla birlikte gelir testi için görevliler başvuru yapan kişinin vermiş olduğu adreste inceleme yaparak gelir testi raporu hazırlıyorlar. Hazırlanan rapora göre kişinin gelir durumuna göre aylık düzenli olarak GSS primi ödenmesi tespit ediliyor. GSS için hazırlanan rapor ayrıca asgari ücreti baz alıp kişinin geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu zaman GSS primi devlet tarafından karşılanmaktadır. GSS kapsamında olup bu gelir testini yaptıramayan vatandaşlarımız hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamadığı gibi aynı zamanda sürekli olarak devlete borçlu olmaktadırlar.

GSS sisteminde meydana gelen gelişmelere bağlı olarak 2017 yılında devlet tarafından yeni bir düzenlenme ortaya atılmıştır. Nisan ayı itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan düzenlemeye göre GSS’den faydalanabilecek durumda olan vatandaşlarımız bundan böyle hiçbir gelir testi yaptırmadan aylık gelirleri ne olursa olsun aylık düzenli olarak 53,33 TL GSS primi ödeyeceklerdir. GSS’den faydalanan kişi ayrıca bakmakla yükümlü olduğu kişilerinde sağlık güvencelerini kendi üzerinden aynı ücret mukabilinde gerçekleştirebileceklerdir. Herhangi bir şekilde bu ücreti aylık olarak ödemeyecek durumda olan vatandaşlarımızdan aylık geliri 590 TL’nin altındaysa ilgili kişiler tarafından gelir testine tabi tutulacaklardır.

Genel Sağlık Sigortası – GSS Prim Ödeme

Ülkemizde yaşamını sürdüren 4 milyonu aşkın kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi adına çıkarılan GSS sistemi bir döneme kadar gelir testine tabi tutularak aylık prim ödemesi belirlenmekteydi. Bu sistemde meydana gelen sıkıntılarla birlikte devlet tarafından GSS sisteminde yeni bir düzenlemeye gidilerek bu hizmetten faydalanan herkese eşit miktarda GSS prim ödemesi çıkarılmıştır. Buna göre bu sisteme dahil olan her vatandaşımız bakmakla yükümlü olduğu kişilerde dahil olmak üzere aylık sadece 53,33 TL gibi bir prim ödemesi gerekmektedirler.

Genel Sağlık Sigortası – GSS Borç Sorgulama

GSS kapsamında yer alan vatandaşlarımızdan biriyseniz mevcut borcunuzun ne olduğunu merak ediyorsanız GSS borç sorgulama yapmanız gerekmektedir. Borç sorgulama yapmak isteyen vatandaşlarımız bağlı bulundukları illerde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumlarını kullanabildikleri gibi aynı zamanda devlet kapısı olarak da bilinen e-devlet sisteminin www.turkiye.gov.tr platformu üzerinden sorgulama yapabilirler. Platformu kullanmak isteyen vatandaşlarımız ilk olarak e-devlet sistemine dahil olmaları gerekmektedir. Şifre alma ve sisteme kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra sistem üzerinden yer alan “SGK GSS Borç Dökümü” bölümüne girmek suretiyle kendilerine ait GSS borcunu öğrenebilirler. Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için kullandıkları bu sisteme ne kadar borçlu olduğunu öğrenmek için ayrıca PTT şubelerine ödeme yapacakları sırada da faizleriyle birlikte borçlarının ne olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirler.

Genel Sağlık Sigortası – GSS Borç Ödeme

GSS kapsamında olup şimdiye kadar herhangi bir şekilde gelir testi yaptırmayan ve ayrıca 2017 Nisan ayından bu yana aylık olarak sabitlenen GSS prim ödemelerinden bir haber olan vatandaşlarımız ilk olarak mevcut GSS borçlarını öğrenmeleri gerekmektedir. E-devlet platformu, SGK veya PTT şubeleri üzerinden yapılacak sorgulama neticesinde mevcut GSS borcunun ne kadar olduğu konusunda bilgi sahibi olan vatandaşlarımız borçlarının yasal faizleriyle birlikte PTT şubelerine ödeyebilirler.

Genel Sağlık Sigortası – GSS Prim Ödemesi Nereye Yapılır?

Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından devreye giren ve 2012 yılından bu yana birçok vatandaşımızın faydalandığı GSS prim borçları aylık olarak düzenli ödenmesi gerekmektedir. Sağlık hizmetlerinden gerek kişinin kendi faydalanması gerekse de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin faydalanabilmesi için her ay belirlenen prim borcunun belirlenen ödeme noktalarına yapılması gerekmektedir. Yapılan düzenlemeyle birlikte GSS prim ödemeleri tüm PTT şubelerine ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının anlaşmalı olduğu bankaların tüm şubelerine yapılabilmektedir. Ödeme yapılacağı sırada geçmişe dair GSS borcunuzun olup olmadığı yasal faizleriyle birlikte bankaya prim borcu yatırılırken banka görevlisinden talep edilerek öğrenilebilir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak herhangi bir şekilde banka şubelerine veya PTT şubelerine gitmeye gerek kalmadan dilerseniz ATM üzerinden nakit veya kredi kartıyla ve ödeme yapacağınız bankanın internet bankacılığı aracılığı veya telefon bankacılığı aracılığıyla GSS ödemesi yapılabilmektedir. Ayrıca mevcut GSS borcunun SGK tarafından kredi kartına taksitle yapılabildiğini de ifade etmek isteriz.

Genel Sağlık Sigortası – GSS Yapılandırma

Ülkemizde yaşamını sürdüren vatandaşlarımızdan herhangi bir şekilde sosyal güvencesi bulunmayan, çalışamayan ve başkası üzerinden sağlık hizmetlerine baktırılamayanların faydalandığı GSS adının en çok yapılandırma uygulamalarıyla duyurmuştur. GSS kapsamında yer alan 4 milyonu aşkın kişinin gerek gelir testi yaptırmayıp gerekse de mevcut GSS primlerini ödememeleri durumunda devlet tarafından her yıl düzenli olarak borçların yapılandırması söz konusu olmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan son açıklamaya göre 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren herhangi bir şekilde gelir testi yaptırmayanlarla ve mevcut GSS borcunu ödemeyenlerin biriken toplam borcu 12 milyar TL’yi çoktan aştı.

Devlet tarafından yapılan çeşitli düzenlemelerle birçok borç anapara ve faiziyle silindiği gibi GSS prim borçları da başvuru yapan kişiler tarafından otomatik olarak silinmektedir. Geçmişe yönelik tüm borcu, cezası ve faizi silinen vatandaşımız anında 53,33 TL üzerinden GSS prim ödemesi yaparak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Son yapılan yapılandırmada bilinmesi gereken en önemli husus 2012 yılından beri herhangi bir şekilde GSS prim borcu ödemesi yapmayanların yasal faiziyle birlikte 20.000 TL’yi aştığını söylemek isteriz. Toplamda bu kadar borcu olanlar için devlet sadece 3.360 TL gibi bir rakamı vatandaşımızdan talep etmektedir. Bu borcun ödenmesiyle birlikte vatandaşımızın GSS üzerinden başka herhangi bir borcu bulunmamaktadır.

Bakanlık tarafından belirlenen borcun ödenmesine ilişkin peşin olarak tercih edilebildiği gibi aynı zamanda 12 aylık taksitle de ödenmesi söz konusudur. Ayrıca borcun tamamı kredi kartına da taksit yapılabilmektedir. Mevcut GSS borcu olanlar 1 Nisan 2018 tarihine kadar SGK’ya başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılandırmaya ilişkin olarak kişi çalışmadığı, herhangi bir sosyal güvencesi olmadığı ve kendi sağlık giderini cebinden veya özel sağlık sigortası üzerinden ödemiş olsa da GSS’ye başvuru yapması zorunlu hale getirilmiştir. Yapılandırmaya herhangi bir şekilde başvuru yapmayanların GSS borçları katlanarak devam edecek ve bir dahi ki yasal düzenlemeye kadar herhangi bir şekilde silinmeyecektir.