İshalin Sebepleri Nelerdir?

2017-10-25T17:02:22+00:00 Ana Sayfa Ne İyi Gelir    admin   25 Ekim, 2017   132 views  

İshalin Sebepleri ve Belirtileri Ne İyi Gelir?

İshal oluşumunda tek bir neden aramak maalesef ki mümkün değildir. Birçok farklı nedenlerden dolayı ishal vakaları sık sık rastlanır. İshal hastalığını basite indirgemek, önemsememek hatalı bir durumdur. Özellikle çocuklarda ishal vakaları en kısa zamanda doktor kontrolüne alınmak zorundadır. Diğer yandan yetişkinlerde de önemsenmeyen ishaller sıkıntı yaratacak boyutlara gelir. Nedenleri arasında bağırsak hareketlerinin bozulması olarak tanımlanabilir. Bağırsak hareketlerinin bozulması ile birlikte dışkı normalden farklı bir tipte söz konusu olup üstelik tuvalete gitme sıklığı da normalin üstünde gerçekleşir. İshal nedenleri olarak başta su ve sağlıksız ortamlar gösterilebilir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda sık yaşanan ishal vakalarında sebep hijyenine dikkat edilemeyen tuvaletlerdir. Bunların dışında yenilen yemeklerde de ishal durumları yaşanabilir. İshal her yaş grubunda farklı tepkiler ve dereceler gösterebilir. Mesela 7 yaş altı çocuklarda hastalığın derecesi şiddetli olabilir.

İshal Belirtileri Nelerdir

İshal belirtileri olarak sulu ve cıvık dışkı hali, acil dışkılama ihtiyacı ve tuvaleti tutamama durumu, sürekli tuvalet gitme isteği, susuzluk durumu, bulantı ve kusma, ateş yükselmesi, halsizlik, karın bölgesinde gaz ve ağrı sayılabilir.

İshalin tedavisinde en önemli etken kaybedilen su miktarının tekrar kazanılmasıdır. Bu nedenle de bol sıvı tüketimi gereklidir. İshal sırasında mümkün olduğunca hafif yiyeceklerle yeme durumu karşılanmalıdır. Mesela pirinç lapası, patates, yoğurt, ayran, kahve, muz, patates çorbası gibi. Bağırsak sağlığında yoğurt en önemli yiyecektir. Yoğurt içindeki bakteriler bağırsaktaki zararlı bakterilerin yaşamasına engel olmaktadır. İshalin derecesi bazı durumlarda tehlikeli sorunlar yaşanmasına sebebiyet verir. Bu durumdan en çok çocuklar etkilenir hatta hatta kaybedilen suyun karşılanması için damardan serum takviyesi bile yapılır.

Ballı Süt Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Bal’ın öksürüğe iyi geldiği adına belli bir neden olmamakla beraber çok sık kullanılmaktadır. Balın yumuşatıcı etkisi öksürmekten tahriş olan boğaza iyi gelir ve kuruluğu aldığından öksürüğün hafiflemesinde yardımcıdır. Ancak ısrarlı öksürükler için her şeyden önce yapılması gereken doktor kontrolüdür.

İshal çok önemli bir sağlık sorunu olduğundan özellikle çocuklarda ciddi sonuçlara sebebiyet yaratabilir. Günde 3 defadan fazla sulu dışkılama ishal olarak adlandırılır. Çocuklarda ishal vakaları özellikle okul döneminde olanları sık sık yakalamaktadır. Birtakım bakterilerin sebebi olan bu hastalıkta alınacak tedavi ve hastalık boyunca hijyen durumu ile birlikte doktor kontrolünde çözüm bulunur. İshalle birlikte kusma ve ateş de görülmesi mutlaka ki, bir bulaşıcı hastalığın belirtisi olabilir.

Bağırsak Bozulmasına Ne İyi Gelir

İshal ya da bağırsak bozukluğu en çok yaz mevsimlerinde yaşanır. Yaz meyvelerinden kavun, karpuz, kayısının fazla tüketilmesi bağırsak hareketlerinde bir dengesizlik yaratır. Bu da ishale sebebiyet verir. Besin kaynaklı ishallere karşılık muz, tuzlu çubuk kraker, leblebi, kolalı içecekler sayılabilir. Bunun dışında çay, kahve, yoğurt, peynir ve ayran ishali önleyici özelliktedir.

İshale Meyve Suyu İyi Gelir Mi?

İshal durumunda su kaybı söz konusu olduğundan suyu geri kazanmak adına yapılacak her şey önem taşır. Posalı lifli yiyecekler ve su tüketimi önemli detaylardır. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasında etkili olan şeftali meyvesi bağırsak solucanlarını düşürmede etkilidir, idrar yollarını temizler, susuzluğu giderir. Özellikle yaz ishali çocukları sıkça yakalayan bir durumdur. Bu dönemde şeftali suyu başta olmak üzere meyve suları ishali önlemede etkilidir.

İshal bir insanın yaşam kalitesini şiddetle düşüren bir hastalıktır. Özellikle mikroplu sular, ellerin temiz tutulması gibi detaylar ishal şikayetleri olarak görülür. Hastalık sırasında şiddetli karın ağrıları yaşanır. İshal birçok hastalıklara, parazitlere, bakteriler sebebiyle de yaşanır. Eğer uzun günler boyu sürüyorsa mutlaka doktor kontorolün de olunmalıdır. Yaz aylarında havuzlar ishalin oluşmasına en önemli etkendir. Bu hastalığın baş düşmanı hijyen olmaktır.

1- İshal durumu çok fazla tuvalete çıkma halidir.

2- İshal sırasında çok su kaybı yaşandığından bol bol su tüketimi yapılmalıdır.

3- İshal en çok yaz mevsiminde yaşanır.

4- İshal durumları hijyen olmayan yerlerde çok sık yaşanır.

5- İshal durumlarında az ve sık yemek yenilmelidir.

İshal Eden Yiyecekler

İshal gıda zehirlenmeleri, bakteriyel enfeksiyon durumlarında, alerjik durumlarda, ilaç kullanımlarda yaşanabilir. Bazı yiyecekler sebebi ile de ishal yaşanabilir durum haline gelir. Bunların başında süt ve süt ürünleri gelir. İshalde su kaybı söz konusu olduğundan tedaviye başlanılmazsa, baygınlık, bayılma hatta hatta ölümle sonuçlanabilir. İshal sırasında şişkinlik, mide krampları yaşanır. Acı biber, yapay yağlar, yapay şekerler, kafein, alkol sebebiyet verebilir.

İshal özellikle yaz aylarında çok sık yaşanır. Bir de bu durumlara ek olarak hijyenik koşullarda olumsuzluklar mikrobik tipte ishallere sebebiyet verir. Önlem alınmaması halinde sağlık sorunları daha ciddi boyutlara ulaşacaktır. Su içine karışan mikrop faktörü ishal oluşumunda en önemli etken olarak gösterilir. Bir de sorunlu olan bu sularla yapılan yemekler olunca da mikrop çoğalması artış gösterir. İshalle birlikte su kaybı yaşanması, kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk, şeker ve tansiyon düşmesi, karın ağrısı, böbrek yetmezliği ve iltihaptan dolayı ateş ta yaşanabilir.

İshal olan kişiler yemeklerinde de az ve sık tüketim yapılmalıdır. Yağ oranı düşük, posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi yararlı olacaktır. Şekerli yiyecekler, şarküteri yiyecekleri, mayonezli yiyecekler, çiğ meyvelerden bu dönemde uzak durulmalıdır. Bu dönemde sıvı kaybı söz konusu olduğundan bol bol temiz su tüketimi sağlanmalıdır. İshal rahatsızlığı ister çocuk ister yetişkin olsun sağlık açısından olumsuz etkileyen bir durumdur. Bazı ufak detaylara dikkat edildiği takdirde bu rahatsızlıktan mümkün olduğunca uzak durulabilir. İshalin baş düşmanı hijyen olan yerdir. Bebek ve çocuklarda sık sık yaşanan ishal durumlarında öncelikli olarak doktor kontrolü şart olup; bakteriyel mikrop taşıyıp taşımadığı kontrolü yapılmalıdır. Zira uzun süreli ishaller bu yaş grubunu olumsuz etkileyecek hatta önlem alınmazsa hayatına bile mal olabilecek durumdur. İshal durumlarında bu yaş grubuna verilecek ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde olur. Bu dönemde verilecek yiyeceklerde hafif ancak kaybedilen su miktarını karşılayacak düzeyde ayarlandığı takdirde bebek ya da çocuk bu dönemi en az zararla geçirecektir.

Yetişkinlerde de ishal durumu uzun sürdüğü ve tedavisi yapılmadığı takdirde sorunların uzamasına sebebiyet verir. Dengesiz beslenme yetişkinlerde ishalin başlıca sebebidir. Yetişkinlerde stres ve üzüntü de ishale neden olur. Yetişkinlerde ishal durumlarda katı ve ağır yiyeceklerden uzak durmalıdır. Haşlanmış patates en çok önerilen yiyecektir. Gebelikte dahi ishal durumları yaşanabilmektedir. Bu da hormonların etkisiyle söz konusudur. Aşırı süt tüketiminden dolayı bağırsak krampları oluşarak bu durum nüksedebilir ancak hiç vakit kaybetmeden kontrole alınmalıdır.

Çocuk ya da yetişkin uzun süren ishaller 1 haftayı geçen durumlarda telaffuz edilir. Bu dönem zarfında çok fazla su kaybı yaşandığından sıkıntılar fazlalaşır. Uzun süren ishallerde hemen doktor kontrolünde yapılan sıkı perhizle hastanın rahatlatılması sağlanabilir. Son zamanlarda çok sık yaşanan zehirli ishal ya da diğer adıyla rota virüsü özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan çocukları kapsayacak şekilde olup, okul çocuğunu hedef alır. İshalle birlikte kusma, sıvı kaybı, ateş ve halsizlik de yaşanır. Kanlı ishal tipi vardır ki, bu da amipli dizanteri adını da taşır. Kanlı ishal genelde nemli bölgelerde sık görünen tipidir. Bu tipte kuluçka dönemi 5 gündür. Su ile bulaşan amipler ilaç tedavisi ile vücuttan atılmaya çalışılır.

Sonuç itibari ile ishal salgını yaşam boyunca insanların her şekilde her sebepten yaşayabileceği bir durum olup gerek çevresel gerekse kişisel temizliğe önem verilmeyen her durumda yaşanabilecek bir rahatsızlıktır. Burada önemli olan detay bireyin yediğine, içtiğine dikkat etmesi, toplum içerisinde temizliğine güvendiği yerlerde bulunması mümkünse temizliğinden emin olunmayan yerlerde tuvalet kullanılmaması dikkate değer durumlardandır.

Öksürük ile ishali bağdaştıramayanlar için dip not;

Biz hastaları iyileştirme önerileri sunarken aynı zamanda sosyal hayatların da başa çıkmak zorunda kalabilecekleri sıkıntılar için bir takım krizleri de önleme yoluna gidiyoruz.

Kısaca Süt İshale İyi Gelir