KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

2017-11-05T18:05:12+00:00 Ana Sayfa Eğitim Haberleri    admin   5 Kasım, 2017   98 views  

KPSS Başvurusu Neden Gerekli?

ÖSYM tarafından devlet kurumlarına yapılacak olan atamalar için KPSS puan türlerinden yeterli düzeyde puan alınması gerekli görüldüğünden devlet kadrolarına yerleşmek isteyen adaylar KPSS sınavına girmektedir. KPSS sınavına girmek için KPSS başvurusu yapılması gerekmektedir.

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS sınavı başvurusu yapmak için gireceğiniz KPSS sınav türünü ve zamanlarını araştırmalısınız. İstenen puan türünün hangi sınav türünde elde edildiğini bildiğiniz takdirde tek yapmanız gereken ÖSYM’nin açıklamış olduğu başvuru tarihleri arasında başvurunuz için aşağıdaki adımları takip etmek…

Adım 1: ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Gir (https://ais.osym.gov.tr/)

Aday işlemleri sistemine girdiğinizde karşınıza çıkan web sayfasının adres barını kontrol etmeniz kişisel bilgilerin korunması açısından önemlidir. Resimde ki 1 nolu kalpten adres barı kontrolünü sağlıyoruz.

Sonrasında 2 nolu kalpten Güncel İşlemler yazan seçenek menüsüne tıklıyoruz. Açılan menüden Başvurular seçeneğini seçiyoruz. Başvurular sayfasının gelmesini bekliyoruz.

ÖSYM AİS >> Adres Kontrol >> Başvurular yolunu izlemiş olduk.

Adım 2: Sınav Seçimi

Başvuru yapacağınız sınavı seçiyoruz ve giriş yapıyoruz. Girişi e-Devlet veya T.C kimlik no ve ais şifrenizle yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra sistem tarafından size sunulan adımları takip ediyoruz. Kişisel bilgileri kontrol ediyoruz, yanlış veya eksik olanları dolduruyoruz. Devam ettiğimizde sınav yeri seçimini yapıyoruz. Başvurumuzu ön izleme safhasına geldiğimizde yanlış veya eksik bilgi kontrolünü son kez yapıyoruz. Başvurumuzu onaylıyoruz.

Başvurumuz belirtilen başvuru ücretinin ödeme tarihleri arasında ödememiz için bekletiliyor. Başvuru için belirtilen ücret ödeyince başvurumuz tamamlanmış oluyor.

Başvuru Ücretini Ödeme

Başvuru ücretini bankalardan, atmlerden, internet bankacılığından ve https://odeme.osym.gov.tr/  adresinden yapıyoruz.

Atmlerden ödeme yaparken;

Giriş Tuşu >> Fatura ve Kurum Ödemeleri >> Sınav Ödemeleri >> T.C. kimlik no gir >> 2017 ÖSYS BAŞVURULARI >> Normal Tahsilata >> Gireceğiniz oturum sayısı >> Ücreti yatır >> Dekot al

yolunu izleyiyoruz.

https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden ödeme yaparken;

T.C. kimlik no ve başvuru yapacağımız sınavı seçip devam ediyoruz. Kart bilgilerimizi girip ödemeyi yapıyoruz. AİS üzerinden başvurumuzu kontrol ediyoruz.

Resimdeki şartlardan hangisi bize uyuyorsa onu takip ediyoruz. Bu anlatım internet üzerinden başvuruyu konu almaktadır.

KPSS Başvurusu Videolu Anlatım