SGK prim sorgulama nasıl yapılır? Nedir?

2017-09-16T15:43:26+00:00 Ana Sayfa Nasıl Yapılır    admin   16 Eylül, 2017   83 views  

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışanların merak ettiği soruların başında SGK prim sorgulama nasıl yapılır? Sorusu gelmektedir. Bu konuda sizlere nasıl yapıldığını bu yazımızda açıklamak istiyoruz.

E-devlet ile SGK prim sorgulaması

Günümüzde gelişme gösteren alanların başında gelen internet teknolojisine bağlı olarak artık E-devlet sistemi üzerinden birçok işlemimiz kolay yoldan yapabiliriz. Akıllı telefonlarınızda veya tabletleriniz üzerinden E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikli olarak yapmanız gereken bir E-devlet şifrenizin olmasıdır. Şifreyi almak için PTT şubelerinden ücret karşılığında bu işlemi gerçekleştirme şansınız bulunmaktadır. Şifreyi satın aldıktan sonra E-devlet sistemine giriş yaparak burada bulunan SGK dökümü sorgulama ekranı üzerinden Prim sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan menüler içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet döküm sayfası yer alacaktır. Burada 4A hizmet dökümüne veya 4B hizmet dökümüne giriş yaparak ulaşmak istediğiniz sayfaya giriş yapma şansını yakalamış olacaksınız. Zaman zaman uygulama içerisinde yaşanan yoğunluk nedeniyle programda yavaşlamalar veya döküme girmeme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu bölüme girdikten sonra yukarda yazan Bilgi kısmında Toplam Uzun vade gün sayısı olarak belirtilen bölüm içerisinde kaç gün priminiz olduğuna dair bir bilgi yer alacaktır.

Alt tarafta bulunan bölüm içerisinde de sizlere ait olan kişisel bilgilerinizin yer aldığı bilgilerin tam olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi bir durum söz konusu ise SSK ile iletişime geçerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.