Silinmiş Dosyaları Kurtarma – Geri Dönüşüm Kutusundan Nasıl Kurtarılır

2017-06-06T12:58:10+00:00 Ana Sayfa Pc Sorunları ve Çözümleri    admin   6 Haziran, 2017   140 views  

Bilgisayarımız da bulunan geri dönüşüm kutusu yanlışlıkla sildiğimiz veya işe yaramadığını ve gereksiz olduğunu düşündüğümüz dosyaları sildiğimiz de dosyaların kendini ilk bulduğu noktadır. Bu kutu bilgisayarımızın çöp kutusudur. Dolduğunda zaman zaman boşaltırız ve bilgisayarımızın hafızasında bir boşluk oluştururuz.

Geri Dönüşüm Kutusu Boyutlandırma

Geri Dönüşüm Kutusu Özellikleri

Geri dönüşüm kutunuza bilgisayarınızın hafızasına göre sınırlandırmalar getirebilirsiniz. Bu sınırlandırmayı %5  ile %10 arasında bir boyutta ayarlamanız çok daha kullanışlı olacaktır.

Sildiğiniz dosyalar için çeşitli seçenekleri düzenleyerek “yanlışlıkla sildim” sorununa çözüm getirebilir. Bilgisayarınızın hafızasını yok yere doldurmadan kurtulabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu >> Sağ Tık >> Özellikler yolunu izleyerek geri dönüşüm kutunuzu tavsiye edilen oranlarda boyut sınırlandırma işlemini yapıyoruz. Pencerenin en altında yer alan “Silme onay iletişim kutusunu göster” seçeneğinin yanında ki kutucuğa tik atıp kaydediyoruz.

Silme Onay İletişim Kutusu

Böylelikle Her Yapacağınız Silme İşleminde Size “Bu dosyayı Geri Dönüşüm Kutusu’na taşımak istediğinizden emin misiniz?” diye soru soran bir pencere gelecektir.

Geri Dönüşüm Kutusundan Dosya Kurtarma

Burada karşımıza iki soru çıkıyor. Bu iki soruya göre anlatımı şekillendirelim.

Soru 1: Dosyalar silindi ama hala geri dönüşüm kutusunda kurtarabilir miyim?

Geri dönüşüm kutunuzda ki dosyalarınızı  Dosya isminin üstüne sağ tık >> Geri yükle yolunu izleyerek dosyanızı daha önce sildiğiniz klasöre geri yükleyerek kurtarabilirsiniz.

Soru 2: Dosyalar geri dönüşüm kutusundan silindi dosyalarımı kurtarabilir miyim?

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar için durum biraz zorlaşıyor ve karşımıza zaman faktörü çıkıyor.

Geri dönüşüm kutusundan kısa süre önce sildiğimiz dosyaları üçüncü parti programlarla kurtarabiliyoruz.

  • Yeni bir silme işlemini kesinlikle yapmayınız.
  • Sorunsuz çalıştığına inandığınız etkili ve kaliteli bir veri kurtarma yazılımı seçmelisiniz.
  • En kısa zamanda kurtarma işlemine başlamalısınız.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Kurtarma

Kurtarma işlemi için iki farklı programla ayrı ayrı dosya kurtarmayı anlatacağım. İster bu programlarla ister farklı bir programla deneyebilirsiniz.

1 -Recuva

Ücretsiz olan Recuva’nın ücretli sürümü de mevcuttur. Ücretsiz sürümü üzerinden anlatım gerçekleştirilmektedir.

Recuva’yı açtıktan sonra seçtiğimiz disk üzerinden taramayı başlatıyoruz (Scan). Recuva taramayı hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Yaptığımız taramanın sonucunda dosyalar listeleniyor ve kurtarılma ihtimali olan dosyalar farklı renkte yer alıyor.

Kurtarılma ihtimali olan dosyalardan özellikle multimedya dosyalarını dilersek görüntüleyebiliyoruz (Bak bunda kötü çıkmışım kalsın bu).

Ve tabi seçtiğimiz dosyaları kaydederek kurtarıyoruz.

2 – PC Inspector file recovery

Fat 12/16/32 ve NTFS dosya sistemlerin de başarıyla çalışan program silinen dosyaları kurtarmamıza yarıyor. Özellikle BMP, CDR, DOC, DXF, DBF, XLS, EXE, GIF dosya türlerinde çok daha başarılı olan program birçok dosya formatını da desteklemektedir.

Programı ilk açtığımız da karşımıza çıkan dil seçeneğinden Turkish seçeneğini seçerek programın dilini Türkçeye çeviriyoruz.

Resim 1 de olduğu gibi “Silinmiş dosyaları kurtar” ilk seçeneği seçip ilerliyoruz. Dosyalarımızı sildiğimiz diski seçip devam ediyoruz. Gelen iletişim kutusundan gerekli ayarlamaları yapabilir veya varsayılan olarak bırakıp tamam diyebiliriz.

Tarama işlemi bittikten sonra dosyalarımız listeleniyor, ister teker teker ister hepsini seçip sağ tıklayıp >> şuraya kaydet yolunu izleyip bilgisayarımızda ki seçtiğimiz klasöre kaydediyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.