TSK’dan Afrin Sinyali Geldi

2017-11-21T15:50:42+00:00 Ana Sayfa Gündem    admin   21 Kasım, 2017   39 views  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Kasımda Soçi’de yapılacak olan Suriye zirvesinde Rusya devlet başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile kritik bir toplantıda bir araya gelecek.

Görüşmede Suriye’deki gerginliğin azaltılması konusunda ki çalışmalar ve Afrin operasyonu masada olacak. Üçlü liderler zirvesinde ki sonuca göre operasyona tamam çıkacak.

ABD’nin silah yardımı yaptığı terör örgütü YPG’nin işgal ettiği Afrin bölgesinde, PKK’nın bir kolu olan PYD/YPG’lilerin püskürtülmesi için Soçi görüşmesinden sonra olası operasyon kararıyla Ankara’dan onay verilecek.

Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Hatay’daki hazırlıkları denetlemesi de operasyon için gerekli hazırlıkların tamamlandığını işaret ediyor.

Erdoğan İdlib operasyonunun istenildiği şekilde devam ettiğini belirterek sözü Afrin’e getirdi. Afrin için Soçi’deki zirveden ortak bir tutum sergileyerek PYD’nin Afrin’den temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Bu açıklamayla Soçi görüşmesinin ardından Afrin operasyonu gelebilir sinyali verildi.